REGULAMIN PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Pucku

Rozdział I

Zagadnienia ogólne

1. Biblioteka jest interdyscyplinarną pracownią szkoły.
  2. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły oraz rodzice. Uczniowie stają się czytelnikami na podstawie zapisu w dzienniku klasowym, nauczyciele i pracownicy na podstawie legitymacji służbowej, rodzice na podstawie karty czytelnika dziecka lub dowodu osobistego.

Rozdział II

Funkcje biblioteki

Biblioteka:

1. Służy realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych, profilaktycznych, opiekuńczych szkoły oraz wspiera doskonalenie zawodowe nauczycieli.
  2. Podejmuje wszelkie działania rozwijające wrażliwość kulturową i społeczną oraz indywidualne zainteresowania uczniów a także promuje i upowszechnia czytelnictwo.
  3. Stanowi centrum informacji o wszystkich materiałach dydaktycznych znajdujących się w szkole.
  4. Tworzy warunki do efektywnego posługiwania się technologią informacyjną.
  5. Jest pracownią dydaktyczną, w której zajęcia prowadzi nauczyciel bibliotekarz oraz nauczyciele innych przedmiotów, korzystając ze zgromadzonych zbiorów uzupełniających programy nauczania i wychowania.
  6. Pełni funkcję ośrodka informacji w szkole: dla uczniów, nauczycieli i rodziców.
  7. Zadania biblioteki realizowane są przy szerokiej współpracy z uczniami , nauczycielami, rodzicami , oraz innymi bibliotekami.

Rozdział III

Organizacja biblioteki

1.Nadzór:

Bezpośredni nadzór nad pracą biblioteki sprawuje dyrektor, który:

1. zapewnia właściwe pomieszczenie, wyposażenie, kwalifikowaną kadrę i środki finansowe na działalność biblioteki,
  2. zarządza skontrum zbiorów bibliotecznych, dba o jej protokolarne przekazanie przy zmianie pracownika.

2.Lokal:

Lokal biblioteki składa się z jednego pomieszczenia: wypożyczalni i czytelni.

3.Zbiory:

Biblioteka gromadzi następujące materiały:

• wydawnictwa informacyjne,
  • podręczniki i programy szkolne dla nauczycieli,
  • podręczniki szkolne do księgozbioru podręcznego,
  • lektury podstawowe do języka polskiego i innych przedmiotów nauczania,
  • lektury uzupełniające do języka polskiego,
  • literaturę popularnonaukową i naukową,
  • wybrane pozycje z literatury pięknej,
  • wydawnictwa albumowe z dziedziny sztuki i krajoznawstwa,
  • podstawowe wydawnictwa z psychologii, filozofii, socjologii, pedagogiki i dydaktyki różnych przedmiotów nauczania,
  • materiały audiowizualne.

Strukturę szczegółową zbiorów determinują: profil szkolny, zainteresowania użytkowników, możliwość dostępu czytelników do innych bibliotek, zasobność zbiorów tych bibliotek, inne czynniki: środowiskowe, lokalne, regionalne.

4.Pracownicy:

1. biblioteką szkolną kieruje nauczyciel bibliotekarz,
  2. zasady zatrudniania nauczycieli bibliotekarzy określają odrębne przepisy.

5.Czas pracy biblioteki:

1. biblioteka udostępnia swoje zbiory w czasie trwania zajęć  dydaktycznych zgodnie z organizacją roku szkolnego , z uwzględnieniem potrzeb uczniów oczekujących w czytelni na środek lokomocji i dojazd do domu,
  2. okres udostępniania zostaje odpowiednio skrócony w czasie przeprowadzania w bibliotece skontrum,
  3. czas otwarcia biblioteki  ustalony jest z dyrektorem szkoły.

Rozdział IV

Prawa i obowiązki czytelników

1. Czytelnicy mają prawo do bezpłatnego korzystania z księgozbioru biblioteki.
  2. Korzystający z biblioteki, zobowiązani są do dbałości o wypożyczone książki.
  3. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki, wyłącznie na swoje nazwisko ,  ale w uzasadnionych przypadkach biblioteka może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczeń z podaniem terminu ich zwrotu.
  4. Książek wypożyczonych z biblioteki szkolnej nie należy przekazywać osobom postronnym.
  5. Czytelnik może prosić oraz zarezerwowanie potrzebnej mu pozycji.
  6. Czytelnik może korzystać z księgozbioru podręcznego wyłącznie na miejscu w czytelni.
  7. Korzystający z czytelni w czasie przerw śródlekcyjnych , „okienek” między zajęciami  lub w trakcie  oczekiwania na środek lokomocji wpisuje się do zeszytu odwiedzin.
  8. W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki czytelnik musi zwrócić taką samą albo inną pozycję wskazaną przez bibliotekarza lub wpłacić na konto Rady Rodziców trzykrotną antykwaryczną wartość zagubionej książki z zaznaczeniem na dowodzie wpłaty ,, na zakup książek do biblioteki szkolnej ‘’.
  9. Wszystkie wypożyczone książki powinny być zwrócone przed końcem roku szkolnego w terminie wskazanym przez nauczyciela bibliotekarza.
  10. Czytelnik ma możliwość wypożyczenia książek na okres ferii zimowych , świątecznych  lub wakacji letnich po uprzednim uzyskaniu zgody dyrektora szkoły.
  11. Czytelnicy opuszczający szkołę (nauczyciele , pracownicy , uczniowie) zobowiązani są do pobrania w sekretariacie szkoły tzw. karty obiegowej i otrzymują pieczęć biblioteki potwierdzającą zwrot materiałów wypożyczonych z biblioteki.
  12. Uczniom biorącym systematycznie udział w pracach koła bibliotecznego mogą być przyznane nagrody na koniec roku szkolnego.

Regulamin wchodzi w życie z dniem 2 stycznia 2017 roku.